İç Cephe Boya Renk Kartela İmalatı

İç cephe boya renk kartela imalatı ; duvar boyaları üreten firmaların müşterilerine kendilerini tanıtmaları, ve müşterilerinin doğru renkleri seçebilmelerine yardımcı olmak için bastırdıkları ürünlerden biridir.  Burada önemli olan renklerin gerçeğe en yakın tonlarda müşteriye sunumu yapılabilmesidir. Bunun içinde en iyi sistem renkleri olduğu gibi kartela üzerine sürebilmekten geçer. Buda bize serigrafi baskı yöntemini işaret etmektedir.

Serigrafi baskı yönteminde boya renk kartelası imalatı yapılırken boyanın gerçek rengini yansıtmak çok önemlidir. Boya kağıt üzerine aktarılırken ne kadar kalınlıkta baskı yapılacağı serigrafi baskı kalıbı yapılırken ayarlanabilmektedir.  Serigrafi baskı kalıbı yapıldıktan sonra kartelanın baskısına hemen geçilmez tabi. İlk önce prova baskıları yapılır. Buna göre baskı yapıldıktan sonra renkler kontrol edilir ve bir düzeltme yapılması gerekiyorsa renklere müdahale edilip tekrar bir prova baskısı yapılır. Renkler tam istediğimiz tonlarda ve yoğunlukta olduktan sonra seri baskılara geçilir. Seri baskıda da renklerin istediğimiz ton ve doygunlukta çıkıp çıkmadığı baskı süresince kontrol edilir.

Renk çiplerinin kartela üzerindeki yerleşimi de önemli bir ayrıntıdır. Birbirine yakın tonlarda olan renkleri yan yana veya alt alta koymak renklerden birine olan ilgiyi daha da azaltacaktır. Buna göre çok karışık olmamak kaydı ile renkler kartela üzerine göze hoş gelecek şekilde serpilmelidir. Buda kartelanın müşteri tarafından daha iyi okunmasını ve renk seçimine yardımcı olmasını sağlayan bir etkendir.