Sentetik Boya Renk Kartela İmalatı

Sentetik boya üreticileri ürettikleri boyaları müşterilerine sunabilmek için renk kartelası yaptırma ihtiyacını hissederler. Bunun için sentetik boya renk kartela imalatı yaptırırlar.  Sentetik boya renk kartela imalatına başlamadan önce imalatçı hangi renk aralıklarında çalışacağını önceden tespit etmiş olmalıdır.  Hangi grup firmalara hizmet sağlıyorsa o grubu firmaların hangi renklere ne kadar ihtiyaçları olduğunu ilk önce taspit etmelidir.  Yapılan bu tespitten sonra üretilen sentetik boyalar için renk kartelası imalatı yapılır.

Boya imalatı yapan firmalar hizmet sağladıkları sektörleri de göz önüne alarak sentetik boya renk kartela imatı yaptırırlar.  Kartela tasarım aşamasında renkler göz önünde bulundurularak bilgisayarda hazırlanır. Renk çiplerinin yerleri ve sıralaması yine göze hoş gelecek şekilde belli bir kurala göre tespit edilir. Buna göre sentetik boya renk kartela imatı yapımına başlanır. İlk önce üretilen boyalar ile deneme baskıları yapılıp renk sapmaları giderildikten sonra seri baskıya geçilebilir. Bunun için kartelanın ofset kısmının bitmiş olması gerekiyor. Ofseti basılan sentetik boya renk kartela imatı serigrafi baskı ile yoluna devam eder. Renk çipleri serigrafi baskı yöntemi ile karteladaki yerlerine basılır. Diğer bir yöntem de yapıştırma yöntemidir. Bunda yine sentetik boyalar ile kağıt üzerine serigrafi baskı yöntemi ile zemin olarak basılır ve renk çiplerinin büyüklüğüne göre hazırlanmış özel bıçaklar ile kesimi yapılır. Kesimi yapılan renk çipleri özel olarak hazırlanmış yerlerine yerleştirilip tam otomatik yapıştırma makinemiz ile bu haznelerden renk çipleri alınıp kartela üzerindeki yerlerine yapıştırılır. Eskiden bu işi elle yaptığımız için çok vakit kaybımız oluyordu. Şimdi ise sentetik boya renk kartela imatı sırasında bu yapıştırma işlemini tam otomatik makineler hiç el değmeden yapabilmektedir.

Serigrafi baskısı yapılan kartela en son aşamada özel kesimi varsa özel kesimi yapılır yoksa giyotin kesimi yapılarak paketlenmeden önce son bir kez daha kontrol edilir ve bozuk baskılar varsa onlar temizlenir ve müşteriye temiz bir şekilde paketlenerek sevk edilir.